Malus domestica, antidotul multor boli
Administrator: 18-11-2016 08:43:41 in Știri pe scurt
Înțelepciunea „gospodărească” a românului a sintetizat necesitatea de a îngriji pe lângă gospodărie a plantelor și pomilor fructiferi, cât mai diverși, prin zicerea, perfect inspirată din ultima poruncă a Decalogului: „să aibă copiii, să nu se uite în curtea vecinului”. Anotimpul în care este foarte favorabilă plantarea pomilor fructiferi este toamna, căci plantarea de primăvară constituie pentru pomișori un factor de stres, căruia mulți nu-i pot face față. Perioada optimă de plantat începe după încetarea funcțiilor fiziologice, căderea frunzelor, sau după calendarul agricol țărănesc, după Sfântul Dumitru. Am avut privilegiul de a asista, în curtea unui sătean gospodar, la plantarea de toamnă a unui măr, din soiul foarte valoros și recunoscut Deliciosul de Voinești. Operația simplă, constând în îngroparea rădăcinii (lăsând punctul de altoire la suprafața solului), legarea de tutore și scurtarea corespunzătoare a vergii, a fost însoțită de o scurtă rugăciune: „Doamne ajută!”