Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Slujba parastasului pentru eroi, o nouă carte de cult
Administrator: 03-11-2016 09:30:06 in Știri pe scurt
La Editura Patriarhiei Române, cu binecuvântarea Preafericituluo Părinte Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, a apărut de curând, într-un format de sine stătător, întreaga rânduială de mijlocire liturgică pentru "eroii, ostaşii şi luptătorii români din toate timpurile şi din toate locurile, căzuți pe câmpurile de luptă, în lagăre şi închisori, pentru apărarea patriei, credința strămoşască ortodoxă, libertatea şi demnitatea neamului". Acestora, după rânduială, li se face pomenire la fiecare Sfântă Liturghie, precum şi la Înălțarea Domnului, când sinaxa liturgică se reuneşte în jurul monumentelor comemorative pentru parastas şi gând mulțumitor. În Biserica noastră, pomenirea eroilor se săvârşeşte şi la zilele de sărbătoare ale diferitelor arme ale Armatei României (15 august- Ziua Marinei, 20 iulie- Ziua Forțelor Aeriene, 23 aprilie- Ziua Forțelor Terestre).

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator