Tocmai s-a încheiat un an
Administrator: 28-10-2016 08:38:39 in Știri pe scurt

În calendarul țărănesc, activitățile legate de agricultură se desfăşoară între Sfântul Gheorghe şi Sfântul Dumitru. Sfântul Dumitru (Izvorâtorul de mir) este astfel un reper foarte important al vieții țărăneşti. În legătură cu repetele celor doi mari sfinți militari, în zonele de munte există zicala păstorească: "La Sangeorz se incaiera cainii, la Samedru se bat stapanii".

Tâlcul ei este ca la Sf Gheorghe se alcatuiesc turme noi,cu noi păstori, care duc oile pe munte la stână. Aici până ajung cainii turmelor reunite să se cunoască se bat intre ei. La Sf Dumitru, cand coboara turmele in sat la iernat, expira invoielile facute la Sf Gheorghe, prilej de bucurie sau, daca nu sunt respectate intelegerile, prilej de cearta.

În Câmpia Soarelui în legătură cu acest considerent agricol, tradiția este ca varza să se pună la murat înainte de Sf Dumitru, pentru a avea timp, până la Crăciun, şi să fie tocmai bună de consum.