Parohia Plevna
Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Episcopia Sloboziei si Calarasilor
Cuviosul Sofronie- apărătorul Bisericii strămoşeşti în Transilvania
Administrator: 21-10-2016 10:21:29 in Știri pe scurt
 Cuviosul Sofronie (21 octombrie) se tragea din familia Popovici de la Cioara Sebesului. La botez i s-a dat numele de Stan, iar in calugarie numele de Sofronie. A sihastrit multa vreme in Tara Romaneasca, iar in anul 1756 s-a intors la Cioara. unde ravna sa pustniceasca l-a manat sa-si faca un mic schit in mijlocul codrului si sa tina acolo cativa tineri la invatatura. Dar diavolul, care pururea cauta sa strice cele bune, l-a izgonit prin oameni rai din schitul sau, si l-a silit sa plece in straine locuri.         Dupa ce strabatu o mare parte din tinutul Sebesului si al Albei, indemnand, cu multa ravna duhovniceasca, pe credinciosi sa nu se departeze de credinta dreptmaritoare, a suferit grea prigoana din partea papistasilor, care l-au aruncat in temnita grea din Bobalna. Dar Domnul, care a scapat pe Petru din lanturi, l-a slobozit si pe cuviosul Sau Sofronie. Doua luni a stat cuviosul in tinutul Zarandului si apoi s-a indreptat spre Muntii Apuseni, ca sa faca din crestele lor cetate nebiruita dreptei credinte.         Neputandu-l abate de la calea cea dreapta, papistasii l-au prins din nou si l-au aruncat in temnita din Abrud. Dar Dumnezeul puterilor l-a izbavit iarasi din temnita. De acum, credinciosii n-au mai vrut sa-l paraseasca, ci, ca pe Domnul Hristos odinioara, il insoteau pururea cate 12 barbati tematori de Dumnezeu, ca niste apostoli inflacarati.         În ziua a patrusprezecea a lunii februarie din anul 1761, cuviosul Sofronie a tinut "Marele sobor" din cetatea Balgradului (Alba Iulia). Cu cuvinte lipsite de mestesug, dar pline de dulce mangaiere, a cerut, la acel sobor, cuviosul Sofronie, in numele poporului roman, vladica pe seama drept-credinciosilor din Ardeal. Bunul Dumnezeu i-a ascultat glasul si a inmuiat inima stapanitorilor care au ingaduit ca romanii sa aiba vladica dupa randuiala Bisericii Ortodoxe de Rasarit. Iar atunci cand, cu voia lui Dumnezeu, a fost randuit ca episcop ortodox al Ardealului Dionisie Novacovici, cuviosul Sofronie, socotindu-si implinit lucrul sau, a plecat la sfanta manastire a Argesului, unde s-a savarsit in pace, mutandu-se in locasurile ceresti.

Parohia Plevna

Site-ul web oficial al Parohiei Plevna din Protopopiatul Lehliu - „Mulţumire fie adusă deci lui Dumnezeu, Celui ce ne face pururea biruitori în Hristos şi descoperă prin noi, în tot locul, mireasma cunoştinţei Sale!” 2 Cor 2, 14
Parohia Plevna, Biserica Ortodoxa, Plevna, Episcopia Sloboziei si Calarasilor, Protopopiatul Lehliu

 
Copyright 2018 - Parohia Plevna

Powered by NETCreator & Lacasuri Ortodoxe
NETCreator