Rânduirea culturii de orz
Administrator: 11-10-2016 09:06:51 in Știri pe scurt
"Prin buna întocmire a văzduhului, prin picăturile de ploaie şi prin liniştea vremii" sămânța de orz, ascunsă în sânurile pâmântului, a germinat strănătând stratul de sol, ce a permis încolțirea, şi ieşind în calea soarelui. Fragedele frunzulițe colorate în verdele începuturilor semnalizează că noua plantă, țâşnită din sămânța uscată, a început să fie de sine stătătoare, folosind lumina, dioxidul de carbon şi substanțele hrănitoare oferite de pământ spre dezvoltarea unei viitoare plante plină de rodnicie. "Luarea rândului" sau "rânduirea" sunt expresii, din Câmpia Română, ce definesc primul stadiu al culturii: răsăritul plantelor în mod deplin pe toată suprafața cultivată.